Kredyt hipoteczny

Kredytem hipotecznym potocznie nazywa się wszystkie kredyty bankowe, których zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości mieszkalnej lub na działce budowlanej.

Na co można przeznaczyć środki uzyskane w ramach kredytu hipotecznego?

  • na zakup działki, domu lub mieszkania
  • na budowę, rozbudowę lub remont
  • na konsolidację wcześniej zaciągniętych kredytów.

Można też starać się o tzw. pożyczkę hipoteczną bez określania konkretnego celu jej przeznaczenia.

Jaki jest minimalny wkład własny w inwestycji finansowanej kredytem hipotecznym?

Od początku 2017 roku wymagane jest minimum 20% udziału własnego. Niektóre banki oferują tzw. "ubezpieczenie niskiego wkładu własnego" - daje ono możliwość uzyskania kredytu klientom mającym jedynie 10% środków własnych.
Wysokość udziału własnego bezpośrednio wpływa na cenę kredytu. Im wyższy udział własny, tym niższa marża kredytu hipotecznego.

Jaki jest maksymalny okres kredytowania w 2017r?

Obecnie maksymalny okres na jaki może być udzielony kredyt hipoteczny to 35 lat. Wynika to z rekomendacji S przyjętej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zdolność kredytowa jest liczona na okres krótszy.

Od czego zależy oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Z pewnością nie raz zastanawiałeś się skąd biorą się różnice w oprocentowaniu kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z dwóch czynników: stawki WIBOR i marży banku.

WIBOR ( z j. ang. Warsaw Interbank Offered Rate ) to referencyjna stopa procentowa, po której banki są gotowe pożyczać pieniądze innym bankom. Wibor jest elementem zmiennym oprocentowania i może się zmieniać co miesiąc, co 3 miesiące , co pół roku lub nawet co rok w zależności od tego , czy bank ustalając oprocentowanie posługuje się WIBOREM 1M , 3M, 6M lub 1Y.

Marża banku to wartość jaką zarabia bank udzielając kredytu. Jej wysokość zależy od polityki banku. W większości banków stosuje się tzw. "siatkę marż" lub "tabelę oprocentowania". Określa ona jaką marżę naliczy bank w zależności od wysokości kwoty kredytu, od posiadanego wkładu własnego (im wyższy tym niższa marża) o także w zależności od tzw. oceny scoringowej klienta.

Co wpływa na "ocenę scoringową"? Wiele czynników. Do najważniejszych należy dotychczasowa historia kredytowa klienta, czyli: terminowość obsługi swoich zobowiązań, ile posiada produktów kredytowych i od jak dawna. Bank bierze pod uwagę takie informacje jak wykształcenie, stan rodzinny, stan majątkowy i inne.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Wybór optymalnej oferty kredytowej nie jest łatwy. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w branży i jeżeli szukasz kredytu na zakup domu, mieszkania, działki budowlanej, czy też chcesz zmienić już zaciągnięty kredyt na tańszy – oferujemy pomoc w załatwieniu formalności , w wypełnieniu formularzy , w przyspieszeniu i usprawnieniu całego procesu.

Odpowiemy na pytania dotyczące Twojej zdolności kredytowej, maksymalnego okresu spłaty, czy wysokości raty miesięcznej.

Porównywarki kredytów hipotecznych funkcjonujące w internecie nie uwzględniają indywidualnej sytuacji klienta, często się zdarza , że oferty przedstawione jako bardzo korzystne – z różnych względów są dla wielu osób niedostępne.

Dzięki nam po prostu nie tracisz czasu.

Zapraszamy do kontaktu.